Przejdź do głównej zawartości

Crohn


Choroba Leśniowskiego Crohna'a została opisana po raz pierwszy w XIX stuleciu przez polskiego lekarza Antoniego Leśniowskiego, następnie dokładniejszego opisu dokonał amerykański lekarz Bernard Crohn wraz ze współpracownikami, opisał obraz kliniczny choroby nazywając go ''odcinkowym zapaleniem jelit''.

Przyczyny:
Nie są znane, Można podejrzewać, że wywołują ją czynniki środowiskowe, genetyczne, psychsocjalne,
Mówi się, że Crohn to choroba cywilizacyjna.

Objawy:
Choroba może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Występuje przewlekły i nieswoisty proces zapalny.

Etiologia:
Nie jest do końca znana.

Rozpoznanie choroby nie zawsze jest łatwe. Czasem diagnozowanie trwa nawet lata.

Objawy choroby mogą być różne. U każdego może ona zacząć się w inny sposób. Może to być biegunka, zaparcia, zmiany skórne, wymioty, bóle brzucha, domieszki krwi i/lub śluzu w stolcu, zapalenie stawów, guz w jamie brzusznej, zmiany okołoodbytnicze, rumień guzowaty, objawy skórne, objawy oczne i inne.

Mogą występować manifestacje i powikłania pozajelitowe, których jest bardzo wiele.

Nie jestem lekarzem, i wszystko co wiem, wynika z mojego doświadczenia z chorobą. Dlatego też nie chcę rozpisywać się na ten temat w kwestii merytorycznej.

Zapraszam do odwiedzenia stron, na których dowiecie się czegoś więcej na ten temat:

Elitarni
Termedia - Gastroenterologia
Flaki Rozrabiaki
EFCCA
Crohn and Colitis
IBD News Today

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przeziębiony Crohn, czyli jeszcze raz dla przypomnienia - jesteś chory, nie odwiedzaj Crohna!

Będę o tym pisać i przypominać. Zaczęła się jesień, a razem z nią sezon przeziębień. Niewiele trzeba - wahania temperatur, za lekkie ubranie, przeciąg, a u osób chorych na NZJ- dochodzi bardzo obniżona odporność. Raz dwa i jesteśmy chorzy. Dużo łatwiej jest nam się zarazić, niektórzy łapią dosłownie wszystko, co możliwe, nawet pomimo przestrzegania higieny. Powiem Wam, że w ubiegłym roku zdarzyło mi się nawet chodzić w maseczce i zbierać te wszystkie spojrzenia ludzi na mieście.

Ile razy jest tak, że jeszcze nie wygrzebiemy się z jednej choroby, a już wpadamy w drugą. Chore jelita powinno się jak najdłużej bronić przed antybiotykami. Wyobraźcie sobie, że chore, owrzodzone, z kałużami ropy i krwi jelita zostają poharatane przez antybiotyk. Trzeba czasem wybrać ''mniejsze zło'', ale antybiotyk to ciężki kaliber. Lekarze niechętnie przepisuję antybiotyki w zastrzykach czy kroplówkach, bo wymaga to zaangażowania pielęgniarki i w ogóle jest z tym dużo zachodu, bo i wenflon t…

Jak skutecznie odstraszyć od siebie ludzi?

To już nie pierwszy raz... Myślałam na początku, że chodzi o to, że jestem chora. To na chorobę zganiałam winę za to, że odstraszam od siebie ludzi. Ale może to ze mną jest coś nie tak?

Z dnia na dzień ktoś urywa ze mną kontakt. Często bez słowa wyjaśnienia. Tyle razy w życiu mi się to zdarzyło, że już chyba przestałam liczyć. Ostatnio tak się zastanawiałam, i jeszcze przed diagnozą miałam takie sytuacje. 
Jestem świadoma tego, że jestem dość specyficzną osobą i bardzo podziwiam tych, którzy mimo to dalej utrzymują ze mną kontakt. 

Zdarza mi się nie odebrać telefonu, nie odpisać na wiadomość, nie odzywać się przez parę dni, odmówić spotkania. Nie zawsze jest to spowodowane szalejącymi flakami. Czasem po prostu chcę być sama. Ale nie jestem do końca przekonana czy to wystarczający powód, by się ode mnie odwrócić. 

Od zawsze byłam cicha, spokojna, nieśmiała, wycofana. Miałam jakieś swoje malutkie grono znajomych z którymi czułam się dobrze. Wiedziałam, że mogę na nich liczyć. W szkole nie b…

,,Stomia to szansa na lepsze życie'' - historia Moniki cz.I

Stomia to jest jedno z tych słów, które Pacjentom chorym na NZJ spędza sen z powiek, powoduje ataki paniki i strachu. Stomia czyli celowo wytworzone połączenia światła narządu wewnętrznego (jelita cienkiego lub grubego) ze skórą. Często jest wykonywana w celu ratowania życia, ale także jako zaplanowany zabieg, mający (mimo wszystko) poprawić komfort życia Pacjenta. Ja słowo stomia od lekarzy słyszałam często. Raz udało mi się od niej uciec, bo podczas operacji chirurdzy zrobili mi piękne zespolenie i obudziłam się bez worka na brzuchu. Teraz też uciekam od skalpela, bo wiem, że przed każdą operacją na jelitach będę musiała podpisać zgodę na wyłonienie stomii. Mam dużo wątpliwości i obaw. Jednak wiem, że prędzej czy później będę musiała podjąć tą trudną decyzję. 

Monikę poznałam parę lat temu. Miałam okazję podzielić się z nią swoimi doświadczeniami z sondą i żywieniem dojelitowym. Pomoc jak zawsze działa w dwie strony, bo Monika jest jednym z założycieli Stowarzyszenia ''Zapale…